Včera se v pražské zoo dozvěděli výborné zprávy. Při návštěvě německého veterináře a vědce Thomase Hildebrandta, předního evropského odborníka na ultrazvuk zvířat, se podařilo odhalit pohlaví největších obojživelníků světa, velemloků čínských. Určit jejich pohlaví je velmi náročné a takřka jedinou možností je použití právě ultrazvuku. Dospívající mláďata by se tak mohla v příštím roce postarat o rozšíření chovu.
U Šmíci, jednoho ze tří dospělých velemloků pocházejících ze Schmidingu, chovatelé nemohli až dosud s jistotou určit pohlaví. Thomas Hildebrandt, za pomoci ultrazvuku, jim vytrhl trn z paty. Zjistilo se, že Šmíca je samec. Současně bylo provedeno i vyšetření dvou dospívajících mláďat, Andyho a Boleslava Jablonského, kteří obývají pražskou zoo od roku 2013.
Pro chovatele tak bylo velkým překvapením, že šestiletý Andy je téměř dospělý samec, schopný rozmnožování a Boleslav Jablonský je samička, která by měla dospět v průběhu příštího roku. „To je pro nás skutečně nečekaná zpráva. Doposud jsme si mysleli, že nejrychleji rostoucí velemloci jsou samci. Boleslav Jablonský byl po Andym druhým nejrychleji rostoucím velemlokem, přesto dnešní ultrazvuk odhalil, že jde o samici,“ sdělil kurátor plazů a obojživelníků Zoo Praha Petr Velenský.
Velemloci, pojmenovaní na počest Karla Čapka a jeho románu Válka s Mloky, by se tak v následujícím roce mohli pokusit o zplození potomků. „My jsme si doposud mysleli, že by k rozmnožování mohlo dojít zhruba za deset let, až naše mláďata, která jsme pořídili, budou dospělá. Tohle je skutečně obrovské překvapení,“ dodal Petr Velenský.
K návštěvě předního evropského odborníka Petr Velenský dodal: „Pozorovat Thomase Hildebrandta při práci bylo opravdu výjimečné. Není povolanějšího člověka v Evropě, který by ultrazvuk mohl provést. Thomas Hildebrandt rovnou u našich velemloků vyšetřil i vnitřní orgány a zkontroloval, zda jsou po zdravotní stránce v pořádku.“
Vyšetření velemloků čínských nebylo jednoduché. Umí vynaložit obrovskou sílu a bránit se, například při vyšetření ultrazvukem největšího velemloka v Evropě Karla, přišel německý chovatel v Karlsruhe o prst. Dalším faktorem ztěžující práci s velemloky je manipulace s nimi v látkových rukavicích nebo se speciálním gelem. Holýma rukama by se mohla jejich kůže poškodit.
Doufejme, že se dobré zprávy z pražské zoo brzy promění ve skutečnost a návštěvníci budou obdivovat další mláďata velemloků čínských.
Foto a zdroj: TZ Zoo Praha – Největší obojživelníci světa pod ultrazvukem
(ewe)
|